Fællesskaber opstår på baggrund af interesser og idéer. Det er svært at planlægge sig ud af. Derfor er det vigtigt for os, at du har medindflydelse på, hvilke foreninger, der er på skolen.
Skoleåret starter med en stor brainstorm, hvor alle mødes og snakker om interessefællesskaber på kryds og tværs. Det er her, du finder ud af, at din roomie er en vaskeægte læsehest, at din klassekammerat er vild med at strikke eller at ham, du har dansk med, er helt vild med outdoor-ture.
Efter en solid brainstorm, ender vi med en række konkrete foreninger, som du og dine efterskolevenner kan melde jer ind i. Der er frit valg på alle hylder, og intet er givet på forhånd – dog har vi en række dogmer, som foreningerne skal passe ind i:
De skal involvere lokalsamfundet i et eller andet omfang.
Der skal være et fagligt indhold – men ikke nødvendigvis et bogligt indhold. At lære en bestemt strikkemetode kan f.eks. være håndværksfagligt.
Der skal være en praktisk dimension – men hvad den er, er op til fri fortolkning.
Når foreningerne er fastsat, og du har meldt dig ind, er der masser af tid til fordybelse; både på skemaet og i fritiden. Hver forening har tilknyttet en lærer, og vi har endda lidt penge til hver forening, så der f.eks. kan købes materiale, stables et event på benene eller lignende.
Foreningerne kører i ca. 3 måneder, hvorefter der er genvalg – og hele processen starter forfra. De tidligere foreninger kan leve videre i fritiden, og du kan mødes med din tidligere forening for at hygge om alt fra julepyntdesign til musiknørderi.
Som elev på Frijsenborg er du selv med til at vælge, hvilke foreninger vi udbyder. Kun fantasien sætter grænser – men det er jo så let sagt! Se med nedenfor for at få et indtryk af, hvad en forening på Frijsenborg kunne være.
Da foreningerne er præget af det unikke elevholds interesser, er det ikke sikkert, vi opretter den samme forening i to skoleår i træk. Vi glæder os til at se, hvor dine interesser fører os hen!